Sıkça Sorulan Sorular

SURGE POWER SYSTEMS

GÜÇ VE ENERJİ SİSTEMLERİ TAAHHÜT VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Elektrikte Surge kısa süreli ve ani voltaj ya da akım artışlarına verilen addır. Ancak Şirketimiz Surge Power Systems’in kuruluşu ile elektrikte Surge aynı zamanda Enerji ve Güç Sektöründe güvenilir hizmetler sunan bir organizasyon anlamına gelmektedir.
Doğa tarafından kendiliğinden yenilenebilen rüzgar, güneş, gelgit, jeotermal ısı, dalgalar gibi kaynaklardan elde edilen enerji kaynaklarına verilen genel bir isimdir. Bu kaynakalardan üretilen enerjinin kullanılması sonucu üretilen elektrik enerjisi, karbon nötr olarak değerlendirildiğinden yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisinin sürdürülebilir bir Dünya hayatının gereği olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
Yatırım aşamaları genel olarak yatırım öncesi, yatırım dönemi ve işletme dönemi diye 3 önemli aşamadan oluşmaktadır. Yatırım öncesi dönemde potansiyel yenilenebilir enerji kaynaklarının tespiti, kapasite ölçümlerinin yapılması, fizibilite raporlarının alınması ve yatırım kararının alınması şeklinde genel olarak ifade edilebilir. Yatırım döneminde ise finansal kaynakların belirlenmesi, detay projelendirme yapılması, gerekli resmi izinlerin alınması, yapım ihalelerinin gerçekleştirilmesi, tesisin kurulumu ve kabulü olarak ifade edilebilir. İşletme dönemi ise kurulumu tamamlanarak ticari faaliyete geçen tesisin mevcut yenilenebilir enerji kaynakları vasıtası ile elektrik ürettiği döneme verilen addır.
Hatalı dizayn edilen ve/veya kurulumu yapılan elektrik sistemlerinde elektrik enerjisinin termal, ışık, manyetik, kimyasal ve fizyolojik etkilerinin kontrol dışı bir şekilde ortaya çıkması sonucu insan hayatında ölümcül etkilerle, yangınlarla, ciddi tesis hasarlarıyla; kısaca doğrudan ve dolaylı birçok olumsuz sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan elektrik enerjisinin, büyük tehlike ve sonuçlara neden olması riski bulunmaktadır. Ancak konusunda tecrübe sahibi kişiler tarafından dizayn edilip, doğru seçilmiş ekipmanlarla tecrübeli kişilerce montajı yapılan sistemlerde ve doğru işletme koşullarında bu tip olumsuzluklarla karşılaşılma ihtimali neredeyse sıfıra yakındır. Özetle “güvenilirlik”, elektrik sistemlerinin olmazsa olmaz bir unsuru olmak zorundadır. Bunun için de konusunda uzman kişilerle çalışılması ve hiçbir elektrik sisteminin basite alınmaması son derece önemlidir. Firmamız Surge Power Sytems olarak biz kurulumunu gerçekleştirdiğimiz tüm sistemlerde öncelikle sistem güvenliğine önem vermekte; çalışan sağlığı ile işletmelerin güvenliğinin korunması için ödün vermeden himet sunmaktayız.
Bu iki terim elektrik alanında sıklıkla kullanılan iki terimdir ve çoğu kez anlamları karıştırılmaktadır. Enerji temel olarak iş yapma yeteneğidir. Güç ise birim zamanda kullanılan enerjinin miktarıdır. Örnek vermek gerekirse 1 kWatt gücündeki motor anlık olarak harcayacağı enerjiyi ifade etmektedir. Motorun gücü ne kadar fazla olursa anlık olarak yapacağı iş artacak ve dolayısıyla anlık ihtiyaç duyduğu enerji miktarı da artmış olacaktır. Diğer taraftan bu motorun 1 saat çalışması sonucu harcanan elektrik enerjisi ise 1kWatt-saat olmaktadır. Bu da belirli süre içerisinde yapılan toplam işi yani diğer bir değişle harcanan toplam enerjiyi ifade etmektedir.
Elektrik enerjisinin trafolar vasıtası ile üst voltaj seviyesine çıkartıldığı ya da alt voltaj seviyesine düşürüldüğü ve aynı zamanda enerjinin istenilen hat rotasına yönlendirilebildiği elektrik üretim, iletim ve dağıtım sisteminin bir alt istasyonudur.